Lietuva užima aukštą vietą įvairiuose pasauliniuose reitinguose verslo sektoriuje

Verslas

Lietuvoje

Lietuva yra nedidelė valstybė, esanti Europos Baltijos regione, kurioje gyvena kiek mažiau nei 3 mln. Nepaisant savo dydžio, Lietuva turi daug ką pasiūlyti, kalbant apie verslo galimybes, auganti ekonomika, aukštą išsilavinimą turinti darbo jėga, palanki verslo aplinka. Šiame straipsnyje išnagrinėsime verslo Lietuvoje motyvus ir jo teikiamus privalumus verslininkams ir investuotojams.

Ekonomikos augimas ir stabilumas

Lietuvos ekonomika pastarąjį dešimtmetį augo stabiliai, o vidutinis metinis BVP augimo tempas 2010–2019 m. siekė 3,6 %. Šalis taip pat gana gerai atlaikė 2008–2009 m. ekonomikos krizę ir vėlesnius pasaulinės ekonomikos iššūkius, turėdama atsparų ir diversifikuota ekonomika. 2020 m., nepaisant COVID-19 pandemijos, Lietuvos ekonomika smuko vos 0,8 proc., o Vyriausybė įgyvendino įvairias priemones verslui ir darbuotojams remti šiuo sudėtingu laikotarpiu.

Vienas iš pagrindinių Lietuvos ekonomikos augimo varomųjų jėgų buvo dėmesys inovacijoms ir technologijoms. Šalyje dirba aukštos kvalifikacijos darbo jėga, daug dėmesio skiriant STEM švietimui, ir auga pradedančiųjų įmonių ekosistema. Lietuvos sostinėje Vilniuje veikia daugybė technologijų įmonių ir startuolių inkubatorių, tokių kaip „Vilnius Tech Park“ ir „Startup Lithuania“, teikiantys išteklius ir paramą verslininkams ir novatoriams.

Palanki verslo aplinka

Lietuva pastaraisiais metais įgyvendino įvairias politikos kryptis ir reformas, siekdama sukurti palankią verslo aplinką investuotojams ir verslininkams. Šalis užima aukštą vietą įvairiuose pasauliniuose reitinguose dėl verslo lengvumo, pavyzdžiui, Pasaulio banko Ease of Doing Business indekse, kuriame ji užima 11 vietą iš 190 šalių. Lietuvoje taip pat yra įdiegtas fiksuotas 15% mokesčių tarifas tiek gyventojų, tiek įmonių pajamoms, o tai yra vienas žemiausių tarifų Europos Sąjungoje.

Be to, Lietuvoje yra įsteigta daug laisvųjų ekonominių zonų (LEZ) ir specialiųjų ekonominių zonų (SEZ), kurios teikia mokesčių lengvatas, supaprastina administravimo procedūras ir kitas lengvatas šiose zonose veikiančiam verslui. LEZ ir SEZ taip pat siūlo prieigą prie modernios infrastruktūros, įskaitant transporto tinklus ir telekomunikacijas, todėl verslui lengviau veikti ir plėstis.

Lietuvoje veikia keli sėkmingi verslai – nuo novatoriškų startuolių iki įsitvirtinusių tarptautinių korporacijų. Šios įmonės įnešė svarų indėlį į šalies ekonomiką ir padėjo Lietuvai patekti į žemėlapį kaip investicijų ir verslumo kryptį. Šiame straipsnyje apžvelgsime keletą žinomiausių verslų Lietuvoje ir kuo jie išsiskiria.

Vinted
„Vinted“ yra dėvėtų drabužių internetinė prekyvietė, įkurta 2008 m. Lietuvoje. Nuo tada ji išsiplėtė į daugiau nei 12 šalių ir turi daugiau nei 45 milijonus vartotojų visame pasaulyje. „Vinted“ sėkmę galima sieti su patogia sąsaja, mažais mokesčiais ir įsipareigojimu siekti tvarumo. Bendrovė surinko daugiau nei 300 milijonų dolerių finansavimą, o 2021 m. buvo įvertinta 4,5 milijardo dolerių.

TransferGo
TransferGo – 2012 metais Lietuvoje įkurta skaitmeninių pinigų pervedimo paslauga, leidžianti vartotojams siųsti pinigus tarptautiniu mastu su nedideliais mokesčiais ir greitu apdorojimo laiku. Nuo tada „TransferGo“ išsiplėtė, kad aptarnautų klientus daugiau nei 60 šalių ir surinko daugiau nei 82 mln. USD finansavimą. Bendrovė laimėjo keletą apdovanojimų už savo novatorišką požiūrį į tarptautinius mokėjimus, įskaitant geriausią mokėjimo produktą 2018 m. PayTech apdovanojimuose.

Trafi
„Trafi“ – 2013 metais Lietuvoje įkurta transporto technologijų įmonė, kurios programėlė realiu laiku pateikia informaciją apie viešojo transporto tvarkaraščius, maršrutus ir vėlavimus. Nuo tada „Trafi“ išsiplėtė, kad aptarnautų klientus keliuose pasaulio miestuose, įskaitant Džakartą, Rio de Žaneirą ir Stambulą. Bendrovė surinko daugiau nei 10 milijonų dolerių finansavimą ir laimėjo keletą apdovanojimų už novatorišką požiūrį į mobilumą mieste.