Kino pramonės raida ir ateitis: pasaulinė perspektyva

Kino

Industrija

Bėgant metams kino pramonė patyrė didžiulių pokyčių. Nuo pirmojo kino filmo 19 amžiaus pabaigoje iki šių dienų populiariųjų filmų eros, filmai visada buvo populiari pramogų forma. Šiandien kino pramonė yra milijardinis verslas, kuriame filmai kuriami visuose pasaulio kampeliuose. Šiame straipsnyje mes atidžiau pažvelgsime į kino industriją pasaulyje.

Kino pramonės istorija

Kino pramonės šaknys siekia XIX amžiaus pabaigą, kai buvo išrasta kino filmų kamera. Pirmąjį kino filmą 1895 m. sukūrė broliai Lumiere’ai, nufilmavę traukinį, įvažiuojantį į stotį Prancūzijoje. Iš ten pramonė sparčiai augo, o XX amžiaus pradžioje Holivude buvo įkurtos studijos. Netrukus Holivudas tapo kino pramonės centru, o rinkoje dominavo tokios studijos kaip MGM, Warner Bros ir Paramount Pictures.

1950-aisiais ir 1960-aisiais kino pramonė patyrė didelių pokyčių. Televizijos atsiradimas sukėlė konkurenciją pramonei, o studijos buvo priverstos prisitaikyti kurdamos didesnius ir įspūdingesnius nei bet kada anksčiau filmus. Tai lėmė sėkmingų filmų eros atsiradimą, kai tokie filmai kaip „Žandikauliai“, „Žvaigždžių karai“ ir „Indiana Džounsas“ sumušė kasos rekordus ir tapo kultūros reiškiniais.

Skaitmeninių technologijų atsiradimas XXI amžiuje taip pat padarė didelę įtaką kino pramonei. Kompiuterinių vaizdų (CGI) įdiegimas leido filmų kūrėjams sukurti stulbinančius vaizdo efektus, kurie kažkada buvo neįmanomi. Srautinio perdavimo paslaugų, tokių kaip „Netflix“ ir „Amazon Prime“, atsiradimas taip pat sutrikdė tradicinį platinimo modelį, suteikdamas filmų kūrėjams daugiau galimybių platinti savo filmus, o žiūrovams lengviau juos pasiekti.

Kino pramonės padėtis šiandien

Šiandien kino pramonė yra didžiulis pasaulinis verslas, kuriame filmai kuriami kiekviename pasaulio kampelyje. Holivudas išlieka dominuojančia jėga pramonėje, o šešios pagrindinės studijos („Disney“, „Warner Bros“, „Universal“, „Paramount“, „Sony“ ir „20th Century Fox“) kontroliuoja didžiąją rinkos dalį. Tačiau kitos šalys pradeda ryškėti, tokiose šalyse kaip Kinija, Indija ir Pietų Korėja kuria vis populiaresnius ir sėkmingesnius filmus.

Pasaulinė kasa taip pat stabiliai augo per pastaruosius kelerius metus, o 2019-ieji buvo ypač sėkmingi. „Box Office Mojo“ duomenimis, 2019 m. pasaulinė kasa pasiekė rekordinį 42,5 mlrd.

Tačiau COVID-19 pandemija turėjo didelį poveikį kino pramonei. Uždarius kino teatrus ir sustabdžius gamybą, 2020 m. pramonės pajamos labai sumažėjo. Kino filmų asociacijos (MPA) duomenimis, 2020 m. pasaulinės kasos pajamos sumažėjo 72 %, o vien Šiaurės Amerikos kasos sumažėjo 80 %. . Tačiau pramonė pamažu atsigauna – daugelyje šalių vėl atsidaro kino teatrai ir atnaujinama gamyba.

Kino pramonės ateitis

Kino pramonė nuolat vystosi, o ateitis atrodo šviesi. Didėjant srautinio perdavimo paslaugoms ir populiarėjant tarptautiniams filmams, pramonė tampa įvairesnė ir prieinamesnė nei bet kada anksčiau. Tačiau yra ir iššūkių, kuriuos pramonė turės spręsti.

Vienas didžiausių iššūkių, su kuriuo susiduria kino pramonė, yra piratavimas. Dėl plačiai paplitusių skaitmeninių technologijų piratuoti filmus ir platinti juos internete tapo lengviau nei bet kada anksčiau. Tai daro didelę įtaką studijų ir filmų kūrėjų pajamoms, todėl daugelis bandė rasti būdų, kaip kovoti su piratavimu.

Kitas iššūkis – besikeičiantis platinimo modelis. Išpopuliarėjus srautinio perdavimo paslaugoms, kai kurie suabejojo tradicinių kino teatrų ateitimi. Nors kino teatrai vis dar populiarūs, srautinio perdavimo paslaugos tapo pagrindiniu konkurentu, nes daugelis žmonių renkasi filmus žiūrėti namuose, o ne eiti į kiną. Dėl to kai kurios studijos nusprendė leisti savo filmus srautinio perdavimo paslaugose, o ne kino teatruose, o tai sukėlė įtampą tarp studijų ir kino tinklų.

Kino pramonė taip pat susiduria su didesniu įvairovės ir atstovavimo klausimų tikrinimu. Pastaraisiais metais vis labiau raginama didinti pramonės įvairovę tiek prieš kamerą, tiek už jo. Daugelis žmonių ragina filmuose daugiau atstovauti spalvotiems žmonėms, moterims ir LGBTQ+ bendruomenės nariams.

Reaguodamos į tai, kai kurios studijos stengėsi pagerinti savo filmų įvairovę. Pavyzdžiui, 2020 m. Warner Bros. paskelbė apie naują iniciatyvą, kuria siekiama didinti savo filmų įvairovę. Tačiau dar reikia nuveikti ilgą kelią, kol pramonė tikrai atspindės visuomenės įvairovę.

Nepaisant šių iššūkių, kino pramonė yra pasirengusi nuolatiniam augimui ir naujovėms. Technologijų, tokių kaip virtualioji realybė ir dirbtinis intelektas, pažanga gali pakeisti filmų kūrimo ir išgyvenimo būdus. Didėjantis tarptautinių filmų populiarumas taip pat suteikia bendradarbiavimo ir tarpkultūrinių mainų galimybių.

Apibendrinant galima pasakyti, kad kino pramonė yra sudėtingas ir nuolat besikeičiantis verslas. Nors Holivudas išlieka dominuojančia jėga pramonėje, kitos šalys pradeda daryti savo ženklą. Skaitmeninių technologijų ir srautinio perdavimo paslaugų atsiradimas sutrikdė tradicinį platinimo modelį, o įvairovės ir atstovavimo klausimai ir toliau kelia didelį susirūpinimą. Tačiau pramonė yra pasirengusi nuolat augti ir naujovėms, o ateitis kino mėgėjams visame pasaulyje atrodo šviesi.